Žiadne produkty
Fructus Coriandri toto
Koriander (Coriandrum sativum) je korenie nielen voňavé a chutné, ale aj liečivé. Používa sa predovšetkým na nakladanie húb a zeleniny (červenej repy, kyslej kapusty a uhoriek), omáčok a do domáceho chleba, ktorý tak robí stráviteľnejší...
Ĺudový názovKyšinec, Štěničný anýz Latinský (Botanický) názovCoriandrum sativum SkladovanieUchovávajte na suchom mieste pri teplote do 25°C |
Koriander siaty (Coriandrum sativum), německy: Garten - Koriander, anglicky: Coriander, francouzsky: Coriandre cultivé, španělsky: Cilantro - jednoletá rostlina, rostoucí planě ve Středomoří, tradičně pěstovaný v Indii, se využívá jak v gastronomii pro svou jedinečnou, kořenitou exotickou vůni, tak v léčitelství.
Velmi oblíbený je v asijské, jihoamerické i mexické kuchyni.
Semena koriandru mají také léčivé účinky. Podporují tvorbu žaludeční šťávy, čímž příznivě ovlivňují trávení.
Čaj z koriandru pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti či nadýmání. Je doporučován též v čajové směsi s kmínem.
Obklady z koriandru pomáhají při revmatických potížích kloubů.
Zpočátku bychom s ním měli kořenit jídla každý den, později alespoň 3x týdně.
Při poruchách trávení lze užívat nálev ze lžičky podrcených semen.
Žvýkání semen osvěží a provoní dech.
Semena koriandru obsahují vitamíny A, B1, B2 a C i další léčivé látky, které prospívají trávení, ničí škodlivé bakterie ve střevech a pročišťují tak tělo (silice, linalol, geraniol, borneol, cymen, umbelliferon, mastné oleje, organické kyseliny, třísloviny, pektiny, cukry a tanin).
Protirevmatické, protizánětlivé, antiseptické, sedativum, afrodisiakum.
Příprava: 2 čajové lžičky spaříme šálkem vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat.
Použití: 2-3 x denně, jako afrodisiakum 1x denně po hlavním jídle.
Příprava: Jemně pomeleme na prášek, přesijeme přes sítko.
Použití: 3 x denně na špičku kulatého nože.
Příprava: 1 polévkovou lžíci zalijeme 300 ml studené vody, necháme přejít var, 5 minut vyluhovat.
Použití: 2 x denně po obědě a večeři pro celkové posílení, v prevenci před očekávanou psychickou a fyzickou zátěží.
Příprava a použití: Připravujeme z nálevu, inhalujeme 1-2 x denně 5-10 minut při chronické rýmě a chronickém kataru horních cest dýchacích.
Semena koriandru jsou silně aromatická a nasládlá s aroma připomínající pomerančovou kůru. Podrcená či celá se přidávají do slaných omáček, k nakládání hub a zeleniny (červená řepa a okurky), kysaného zelí a do domácího chleba, který tak činí stravitelnější.
Je klasickou přísadou do perníku, sladkých jídel a dezertů, pečiva jako jsou sušenky i uzenářských výrobků, k přípravě jehněčího, vepřového a hovězího masa či ryb.
Používá se také ve výrobě alkoholických nápojů včetně vín.
Koriandr tvoří jednu ze základních součástí indického Karí, Country koření a Adžiky a uplatňuje se v ostré mexické, arabské i čínské kuchyni.
Semínka je dobré před použitím opražit lehce nasucho na pánvi, utlouct v hmoždíři a pak teprve, když se aroma pořádně rozvine, použít.
Na sucho opražte dvě lžíce semínek koriandru, dvě lžičky Římského kmínu, dvě lžičky kuliček černého pepře, jednu lžičku kuliček červeného pepře (náhradou za oba pepře můžete použít tři lžičky barevného pepře), lžičku Hořčičných semínek a 2 hřebíčky.
Když se koření rozvoní, dejte jej do mlýnku na koření a najemno namelte, pak přimíchejte lžíci Kurkumy, která mu dá specifickou žlutou barvu.
Příprava: 10 g celého semene naložíme do 1 l alkoholu 50%, necháme 7 dnů vyluhovat. Pak svaříme 300 g cukru na sirup, sebereme z povrchu pěnu a necháme vychladit. Smícháme dohromady a protřepeme.
Použití: 1 likérová sklenka před hlavním jídlem.
Nesmí se užívat při žaludečním vředu. Opatrnost je nutná i u astmatiků.
Při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění, rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky.