Citrónová tráva - 35g

Cymbopogon citratus

Citrónová tráva prevoni polievku aj jedlo (hydinu, ryby, hovädzie mäso a morské plody), ale dokáže aj zlepšiť funkciu vnútorných orgánov, najmä žalúdka, čriev, pečene, žlčníka, pankreasu aj zbaviť krk bacilov...

Ĺudový názov

Voňatka citronová, Citronela, Heong Man, Seréh

Späť hore

Latinský (Botanický) názov

Cymbopogon citratus

Späť hore

Skladovanie

Uchovávejte na suchom miestě pri teplotě do 25°C

Späť hore

Opis bylinky

Voňatka citronová/Citronová tráva (Cymbopogon citratus) - vytrvalá, statná rostlina, vytvářející mohutné trsy tenkých a dlouhých šedozelených listů, dorůstajících do výšky až 150 cm, které jsou charakteristické silně citronovou vůní, protože jsou v nich exkreční buňky se silicemi.

Vzhledem k obsaženým látkám můžeme Voňatku citonovou/Citronovou trávu zařadit mezi léčivé rostliny.

Späť hore

Liečivé účinky

Snižuje cholesterol v krvi, působí blahodárně na nervové choroby, horečky, malárii a chřipky. Čaj z listů citronové trávy usnadňuje trávení, zvyšuje schopnost koncentrace, stimuluje laktaci a napomáhá detoxikovat játra, močový měchýřledviny a zbavit krk bacilů.

Vědecky dokázáno je, že užívání Voňatky citonové způsobuje programovanou smrt nádorových buněk, zatímco normální buňky jsou ponechány nepoškozené.

Späť hore

Účinné látky

  • Silice: Citral, Nerol, Limonen, Linalool a Geraniol
  • Dále Voňatka citrónová obsahuje flavonoidy působící jako antioxidanty

Späť hore

Vlastnosti

Antioxidační, protizánětlivé, kardioprotektivní, imunostimulační.

Späť hore

Odporúča sa pri

  • vysokém krevním tlaku
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • posílení imunity

Späť hore

Príprava a dávkovanie

Čaj z citronové trávy

Príprava

Do 1 litru vařící vody nasypeme 1 polévkovou lžíci citronové trávy a ještě necháme 3 minuty vařit. Necedíme, tráva klesne ke dnu a čaj je připraven k pití.

Léčivé účinky

Čaj z citronové trávy má antioxidační, antimykotické, antibakteriální a antivirové účinky, to znamená, že zamezuje množení plísní, virů, bakterií a pomáhá při odstraňování kandidóz. Podporuje funkci vnitřních orgánů, zejména trávícího traktu, žaludku, střev, jater, žlučníku a slinivky. Harmonizuje centrální nervový systém, lymfatický systém, posiluje krevní oběhový systém, čistí cévní systém. Příznivé působí na krevní tlak, krvetvorbu, optimalizuje hladinu cukru v krvi. Antioxidační účinky mají vliv na zpomalení stárnutí buněk, tvorby vrásek a šedivění vlasů.

Užívání

Čaj z citronové trávy můžeme pít během celého dne teplý i studený. Můžete si jej ochutit medem. Pijeme jej tak dlouho, dokud nám chutná. Přestane-li nám chutnat, tělo už jej nepotřebuje. Zkuste to znovu za týden nebo 14 dnů

Využití v kuchyni

V kuchyni (zejména asijské) se Citronela používá k dochucování pokrmů kvůli její specifické chuti - má opravdu krásnou vůni. Na jemno nasekaný stonek se dá použít do mnoha jídel, salátů, marinád na ryby, maso a podobně.

Do polévek a jídel se používají konce trávy, nakrájené na plátky, jako koření. Obvykle se Citronová tráva kombinuje s česnekem, koriandrem, paprikou nebo šalotkou. Lze ji využít v čerstvém i sušeném stavu, jelikož výrazné citronové aroma tím neztrácí

Recepty

Grilované kuře s citronovou trávou

Suroviny:

  • 2 vykostěná kuřecí stehýnka
  • 1 polévková lžíce na drobno nakrájené citronové trávy
  • 1 nasekaný stroužek česneku
  • 1 malý kousek dobře nasekaného zázvoru
  • 1 červenou chilli papričku (samozřejmě podle chuti)
  • pepř
  • rostlinný olej
  • 1 lžíce rybí omáčky

Postup:

Všechny ingredience smíchejte a zespoda vetřete do kuřecích stehen, tzn. na maso, ne do kůže. Nechejte marinovat asi tak hodinku. Mezitím si předehřejte troubu na 180C. Pak stehýnka z obou stran prudce opečte na pánvi nebo grilu a dopečte v troubě doměkka.

Späť hore

Vedľajšie účinky

Citrónová tráva nemá žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky. Může se užívat bez omezení během těhotenství i při kojení.

Späť hore

Při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění, rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky.