Hamamel virgínsky kôra - 50g

(Cortex hamamelidis)

Hamamel virgínsky (Hamamelis virginiana) priaznivo pôsobí na hemoroidy, ekzémy, kŕčové žily, lupienku, popáleniny, oparenú alebo popraskanú kožu a rany. Je rovnako antioxidant...

Ĺudový názov

Belas, Čarodějnická láska, Vímeník, Vímenka, Vemeník dvoulistý, Vemeník bielokvetý

Späť hore

Latinský (Botanický) názov

Hamamelis virginiana

Späť hore

Skladovanie

Uchovávajte na suchom mieste pri teplote do 25°C

Späť hore

Popis bylinky

Vilín virginský (Hamamelis virginiana) - okrasný, opadavý strom nebo keř podobný lísce, dosahující až pětimetrové výšky, jehož listy se na podzim zbarví dočervena a uprostřed zimy rozkvete voňavými žlutými květy.

Roste v atlantické Severní Americe od Kanady po Minnesotu, Floridu a Texas a severoameričtí Indiáni jej považovali za keř kouzelný pro jeho kvetení v chladné roční době, často při sněhu, kdy celá příroda spí.

Medicína znala hojivé účinky na rány dlouho před 19. stoletím, kdy byl Vilín uznán v terapii západní orientace a objevil se v knize léků v USA. V Evropě byla poprvé vyrobena vilínová mast v roce 1864.

Dnes je součástí oficiálních lékopisů, protože má prokazatelně silné léčivé účinky. Používá se hlavně sušená kůra, méně sušené listy a vilínová voda, což je destilát získávány vodní parou ze sušených listů.

Zpátky nahoru

Léčivé účinky

Nálev z Vilínu se používá proti průjmům, čaj při zánětech ústní dutiny k vyplachování několikrát denně.

Vilín se užívá zejména zevně k ošetření lokálního zánětu, slunečních popálenin, opařené a popraskané kůže, ran, hemoroidů a křečových žil (na žíly má tonizující, stahující a protizánětlivý účinek, zvyšuje odolnost kapilár), pomáhá také při nervovém zánětu kůže, při krvácení kůže a sliznic.

Vilín je také antioxidant, příznivě působí na ekzémy a lupénku.

V domácnosti se připravuje Vilínová mast. Pro obklady je možné připravit odvar ze 3 čajových lžiček na 1 šálek vody. Vilín obsahují také některé kosmetické vody na obličej na léčbu akné, do celých řad pánských kosmetických přípravků, sprchových gelů, tělových mlék a vlasové kosmetiky.

Pro 10% obsah třísloviny s antiseptickými a stahujícími účinky se užívá při léčbě povrchových zranění a právě také v kosmetice, kde je významnou rostlinou při výrobě přípravků s vyhlazujícím účinkem - krémů, pleťových tonik a vod po holení.

K těmto účelům je ale vhodný pouze jeden druh tohoto keře, a to Vilín virginský, který má svíravé, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti díky obsahu taninů (hamamelitanin), těkavých olejů, organických kyselin a flavonoidů.

Zpátky nahoru

Účinné látky

  • Taniny - mají tonizující, stahující a protizánětlivý účinek na žíly, proto je vhodný při léčbě křečových žil a unavených těžkých nohou.
  • Flavonoidy - mají vlastnosti vitamínu P, to znamená, že zvyšují odolnost kapilár a regulují jejich prostupnost. Pomáhají též ulevit od hemoroidů (obdobně jako dubová kůra).

Třísloviny, organické kyseliny a silice účinkují svíravě, protizánětlivě, slabě antibakteriálně, posilují cévy a mírní lokální krvácení.

Zpátky nahoru

Vlastnosti

Antioxidační, protizánětlivé, tonizující, stahující, antiseptické.

Zpátky nahoru

Doporučuje se při

  • zánětech ústní dutiny
  • křečových žilách
  • hemoroidech
  • průjmu
  • ekzémech včetně atopického
  • lupénce
  • akné

Zpátky nahoru

Příprava a dávkování

  • Mast: 150 g sušené nadrobno posekané kůry Vilínu virginského nasypeme do 500 g rozehřátého sádla, necháme vzkypět, přidáme lžičku octa a 5 g včelího vosku (například z přírodní svíčky), zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát přikryté jeden den. Druhý den směs slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes lněné plátno do připravené čisté nádoby.
  • Odvar: Jednu polévkovou lžíci drcené kůry povaříme ve čtvrt litru vody asi 5-10 minut, necháme 8 minut vyluhovat a scedíme.
  • Nálev: 1-2 čajové lžičky sušené byliny přelijeme čtvrt litrem vody teplé max. 50°C, necháme 8 minut vyluhovat.
    Pijeme 2-3x denně pomalu po doušcích (max. 10 minut před jídlem).

Zpátky nahoru

Vedlejší účinky

Nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.

Zpátky nahoru

Při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění, rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky.