Žiadne produkty
(Cortex hamamelidis)
Hamamel virgínsky (Hamamelis virginiana) priaznivo pôsobí na hemoroidy, ekzémy, kŕčové žily, lupienku, popáleniny, oparenú alebo popraskanú kožu a rany. Je rovnako antioxidant...
Ĺudový názovBelas, Čarodějnická láska, Vímeník, Vímenka, Vemeník dvoulistý, Vemeník bielokvetý Latinský (Botanický) názovHamamelis virginiana SkladovanieUchovávajte na suchom mieste pri teplote do 25°C |
Vilín virginský (Hamamelis virginiana) - okrasný, opadavý strom nebo keř podobný lísce, dosahující až pětimetrové výšky, jehož listy se na podzim zbarví dočervena a uprostřed zimy rozkvete voňavými žlutými květy.
Roste v atlantické Severní Americe od Kanady po Minnesotu, Floridu a Texas a severoameričtí Indiáni jej považovali za keř kouzelný pro jeho kvetení v chladné roční době, často při sněhu, kdy celá příroda spí.
Medicína znala hojivé účinky na rány dlouho před 19. stoletím, kdy byl Vilín uznán v terapii západní orientace a objevil se v knize léků v USA. V Evropě byla poprvé vyrobena vilínová mast v roce 1864.
Dnes je součástí oficiálních lékopisů, protože má prokazatelně silné léčivé účinky. Používá se hlavně sušená kůra, méně sušené listy a vilínová voda, což je destilát získávány vodní parou ze sušených listů.
Nálev z Vilínu se používá proti průjmům, čaj při zánětech ústní dutiny k vyplachování několikrát denně.
Vilín se užívá zejména zevně k ošetření lokálního zánětu, slunečních popálenin, opařené a popraskané kůže, ran, hemoroidů a křečových žil (na žíly má tonizující, stahující a protizánětlivý účinek, zvyšuje odolnost kapilár), pomáhá také při nervovém zánětu kůže, při krvácení kůže a sliznic.
Vilín je také antioxidant, příznivě působí na ekzémy a lupénku.
V domácnosti se připravuje Vilínová mast. Pro obklady je možné připravit odvar ze 3 čajových lžiček na 1 šálek vody. Vilín obsahují také některé kosmetické vody na obličej na léčbu akné, do celých řad pánských kosmetických přípravků, sprchových gelů, tělových mlék a vlasové kosmetiky.
Pro 10% obsah třísloviny s antiseptickými a stahujícími účinky se užívá při léčbě povrchových zranění a právě také v kosmetice, kde je významnou rostlinou při výrobě přípravků s vyhlazujícím účinkem - krémů, pleťových tonik a vod po holení.
K těmto účelům je ale vhodný pouze jeden druh tohoto keře, a to Vilín virginský, který má svíravé, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti díky obsahu taninů (hamamelitanin), těkavých olejů, organických kyselin a flavonoidů.
Třísloviny, organické kyseliny a silice účinkují svíravě, protizánětlivě, slabě antibakteriálně, posilují cévy a mírní lokální krvácení.
Antioxidační, protizánětlivé, tonizující, stahující, antiseptické.
Nálev: 1-2 čajové lžičky sušené byliny přelijeme čtvrt litrem vody teplé max. 50°C, necháme 8 minut vyluhovat.
Pijeme 2-3x denně pomalu po doušcích (max. 10 minut před jídlem).
Nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.
Při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění, rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky.