Žiadne produkty
(Radix Dioscoreae)
Dioscorea Villosa - koreň (Radix Dioscoreae) sa používa ako prírodná alternatíva k zmierňovaniu nepríjemných symptómov sprevádzajúcich obdobie klimaktéria ako sú návaly horúčavy a potenia, zvýšené búšenie srdca, únava, poruchy spánku, depresie, závraty, zvýšená podráždenosť, úzkosť ...
Ĺudový názovDioskórea huňatá Latinský (Botanický) názovDioscorea villosa SkladovanieUchovávajte na suchom mieste pri teplote do 25°C |
Dioscorea villosa je bylinná trvalka původem z Číny, odkud se již ve středověku rozšířila do Ameriky, kde ji používali Aztékové a Mayové pro široké spektrum léčebných účinků. Existuje asi 650 druhů.
Česky Smldinec chlupatý z řádu Dioscoreacea patří mezi řadu léčivých rostlin, které se používají jako přírodní alterativa zmírňování nepříjemných symtomů doprovázející období klimakteria jako jsou návaly horka a pocení, zvýšené bušení srdce, únava, poruchy spánku, deprese, závratě, poruchy koncentrace, zvýšená podrážděnost, úzkost, emocionální výkyvy apod.
První z možností jak se vypořádat s potížemi v klimakteriu je hormonální terapie, kterou však nemůže podstoupit každá žena. Druhou možností je přírodní nehormonální léčba.
Dioscorea - Smldinec chlupatý je jedna z těchto rostlin, jejichž účinek je významný pro dosáhnutí optimálního množství a balance ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, které mají významnou roli pro zdraví ženy.
Obsahují substance (diosgenin), které mají podobnou strukturu jako steroidní hormony estrogeny a proto se zařazují mezi fytoestrogeny – látky, které se vážou na estrogenní receptory a narušují tak funkci endogenních estrogenů v organismu.
Pro tento efekt je Dioscorea významná z hlediska snižování výskytu hormon-dependentních typů nádorů, napomáhá regulaci menstruačního cyklu a při zvládání komplikací spojených s klimakteriem. Příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu a syntézu progesteronu. Snižuje množství triglyceridů v krvi, čímž pozitivně ovlivňuje proces myšlení, především pak paměť a schopnost koncentrace.
Rovněž vykazuje výrazné antioxidační schopnosti a snižuje riziko vzniku aterosklerózy a osteoporózy.
Dioscorea villosa působí na správné fungování žláz s vnitřní sekrecí. Pomáhá stabilizovat a normalizovat hladiny hormonů jak u žen, tak i u mužů a zpomaluje proces stárnutí.
Může pomoci při řešení následujících obtížích: Žlučníkových a střevních kolikách, úplavici, divertikulitidě, revmatoidní artritidě, revmatismu, bolestech dělohy a při zánětech žlučníku a vaječníků.
V 18. a 19. století byla Dioscorea villosa předepisována ženám při silné menstruaci a obtížných porodech.
Dnes se kořen dioscorei využívá především průmyslově pro izolaci steroidního saponinu dioscinu, ze kterého se následně vyrábí progesteron a řada steroidních léků (mimo jiné antikoncepce). Mimo dioscin, obsahuje dioskorea také řadu dalších látek, jako jsou fytosteroly, alkaloidy a třísloviny, kterým vděčí za své účinky protizánětlivé, podporu tvorby žluči (cholagogum), proti křečím, rozšiřování cév a další.
Kromě dioscinu obsahuje Dioscorea také řadu dalších látek, jako jsou
Protizánětlivé, protikřečové, čistič krve, antirevmatické, děložní tonikum.
Jako stimulant pro zvýšení průtoku žluči, pomáhá zmírnit přetížení jater, žlučníkovou koliku, žlučové kameny, ledvinové problémy a revmatické potíže.
Kořen Dioskorei se používá nejčastěji ve formě odvaru nebo nálevu, čemuž se přizpůsobuje použité množství sušeného kořene.
V případě konzumace vlastního kořene (najemno rozemletého) se tradičně používají 2-4 gramy prášku, rozdělené do tří denních dávek.
Doba této kúry by neměla přesáhnout dva měsíce, poté musí následovat třítýdenní přestávka.
Ženy trpící endometriózou, děložními myomy, rakovinou prsu, vaječníků a dělohy by neměly Dioscoreu používat vzhledem k jejím estrogenním účinkům.
Muži s rakovinou prostaty by se také měli vyvarovat užívání Dioscorei.
Těhotné ženy by ji rovněž neměly užívat, protože může stimulovat děložní stahy, což může způsobit potrat.
Nedoporučuje se použití při kojení nebo v raném dětství.
Při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění, rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky.